Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cami Süslemelerinin İşleyiş Süreci

Camii süslemelerinde geçmişte olduğu gibi bugünde kalem işi ve altın varak uygulamaları önemli bir yer tutmaktadır. Özel bir ustalık, tecrübe ve işinde profesyonellik isteyen kalem işi ve altın varak, camii süslemelerinde ise daha bir özen ve özveri gerektirmektedir. Ancak camii süslemelerinde kalem işi ve altın varak uygulamasına geçmeden önce camii süslemelerinin işleyiş süreci açısından bir plan ve program dahiline oturtulması gerekmektedir.

Öncelikle her camii bulunduğu bölgeye ve yüzölçümüne göre farklılık göstereceğinden her camii için ayrı projelendirme yapılmalıdır. Bunun içinde bu projelendirme günümüz teknolojisi ile beraber hareket eder hale getirilmiştir. Dijital ortamda hazırlanacak projeler kimi zaman 1 ay gibi bir süre de tamamlanırken, bu süre camiinin yüzölçümüne göre 6 ayı da bulabilir.

Camii süslemelerinde uygulanacak projenin her yönüyle uygunluğu kabul görmesinin ardından kalem işi ve altın varak uygulamasına geçilir. Ancak bu kalem işi ve altın varak çalışmalarına geçilmeden uygulama yapılacak olan bölgelerinde hazır hale getirilmesi gerekmektedir.
Camii süslemelerinin işleyiş sürecine göre altın varak ve kalem işi için alt zemin çalışmaları yapılmalıdır. Bu işin en önemli kısımlarından biri de alt zemin çalışmalarının doğru bir şekilde ve usta eller tarafından yapılması gerekliliğidir.

Camii süslemelerini gerçekleştirebilmek amacıyla önce uygulamanın yapılacağı bölgeye eğer gerekiyorsa sıva yapılmalı ve sıva işlemi sonrası sıva raspalanmalıdır. Sıvanın raspalanmasının işleminin ardından alçı, boya ve badana işleri sırasıyla yapılmalıdır. Zeminin ancak iyice kuruması ile kalem işi ve altın varak süslemelerine geçilmelidir.

Günümüzde kalem işleri eskiz denilen yarı geçirgen kâğıtlara kurşun kalem ile çizilerek işe başlanmalıdır. Kurallı ama geleneksel desenlerin yer aldığı eskiz kağıdının iğnelenerek delinmesi ve uygulanacağı yüzeye, -tercihen söğüt ağaçlarından elde edilen- kömür tozundan yapılan tampon ile silkelenerek yüzeye aktarılmaktadır. Yüzeye aktarılmasından sonra isteğe bağlı çeşitli renkler ile belirli fırçalar yardımı ile boyanarak, bu sefer ince fırçalar ile kontürlenmelidir.

Camii süslemeleri işleyiş sürecine göre altın varak uygulamasına geçildiğinde ilk şart uygulamanın yapılacağı zeminin pürüzsüz ve dolgun olması gerektiğidir. Bunun için zemin dolgu vernikleri ya da dolgu malzemeleri ile doldurularak yüzeyin pürüzü giderildiğinde mükemmel bir altın varak uygulaması yapılabilmektedir.

Ahmet KOLCU © 2022. TEYİNAT SANAT HİZMETLERİ, TÜM HAKLARI SAKLIDIR
error: Uyarı! İçerikler korunmaktadır !!