+90 532 460 9202

Sosyal Medyada Biz}

Ali Haydar Efendi Türbesi

Ali Haydar Efendi Türbesi

ALİ HAYDAR EFENDİ (K.S) TÜRBESİ
Kalem İşi Çalışmalarına 2009 Yılının Sonunda Başlanmıştır.Tasarım Ve Projelendirmesi Tarafımıza Aittir.1 Ayda Tasarım Ve Projesi Oluşturulmuştur.Türbede Özellikle Bir Fatiha-I Şerif Ve Üç İhlas-I Şerif Celi Sülüs Hat Yazısı Tasarlanıp Uygulanmıştır.Kalem İşi Ve Altın Varak Çalışmaları 3 Kişilik Nakkaş Ekibimizle Yaklaşık 45 Günde Tamamlanmıştır.

ALİ HAYDAR EFENDİ (K.S)KİMDİR?
Ali Haydar Efendi, Çağımıza ışık tutan ve maneviyat dünyamızda çok derin iz bırakan Tasavvuf büyüklerinden Ali Haydar Efendi’nin (Kuddise sirrahu) Başlatmış olan irşad hizmeti, günümüzde tüm İnsanlığı aydınlatmaya devam ediyor. 1870 yılında Batu’mun Ahıska kazasında dünyayı şereflendiren Ali Haydar Efendi (K.S.) 20. yüzyılda maneviyat dünyamızı Aydınlatan en büyük tasavvuf âlimlerindendir. İki yaşında annesini, dört yaşında babasını kaybetti.
Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) ilk tahsiline Ahıska’da başlamıştır. Gençlik zamanlarında Erzurum’a yerleşen Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) Bakırcı Medresesi’nde derslerine devam etmiştir. Bakırcı Medresesi’ndeki eğitimini tamamlayan Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) 1901 yılında Fatih Cami’nin ünlü hocalarından Çarşambalı Hoca Ahmet Hamdi Efendi’den icazet almıştır. Hocasının derslerine devam ederken o dönemde kadı yetiştiren Medrese-i Kuzat’a giderek şahadetnamesini almıştır. 1902 yılında Fatih Camii’nde hocalık yaptı Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) Fatih Dersiamları arasında yerini aldı.
1914 yılında Fıkıh Müderrisliği’ne, 1915 yılında Şeyhulİslamlık’ta kurulan Telif Mesail Heyeti Reisliği’ne, 1916 yılında Huzur Dersleri Baş muhataplığı’na tayin edilmiştir.
Ali Haydar Efendi’nin İlmi
Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) derin ilim sahibi bir zattı. Ayrıca dört mezhebin fıkıh konularına hâkimdi ve her ilimde fetva verecek konumdaydı. Nakşibendî Tarikatı’nın Halidi koluna mensuptu. Şeyhi ise Bandırma’da yaşayan Mevlana Ali Rıza el-Bezzaz (Kuddise sirrahu) idi.
1919 yılında Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu)’nin postnişinliği bizzat Padişah tarafından tasdik edilmiştir. Dört padişah döneminde vazife yapmış olan ve özellikle Sultan 2. Abdulhamid Han’ın iltifatına mazhar olan Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu), cumhuriyet yıllarında da din eğitimi ve öğretimi ile meşgul olmuştur.Kuran’ı kerimin bazı ayetlerini tefsir etmiş, önemli olarak gördüğü notlarını kendi el yazısıyla Kuran-ı Kerim’in kenarlarına yazmıştır. Bu Kuran şu anda Mahmut Efendi Hazretleri’ndedir. Mahmut Efendi tarafından kaleme alınan “Ruh-ul’ Furkan” tefsirinde Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu)’nin bu notlarından da faydalanılmıştır.
Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu)’nin oğlu Halil Gürbüzlerin : “Babam, kimseyle kötü olmamamızı söylerdi… Devamlı ilimle meşgul olurdu. Erzurum’dan Alvarlı Mehmet Efendi Hazretleri, Ramazan Sami Efendi Hazretleri sürekli ziyaretine gelirlerdi.Hasip Efendi Hazretleri ile Mehmet Zahid Kotku Hazretleri de gelirlerdi. Devrin bütün âlimleri ziyaretine gelir ve sohbet ederlerdi.”İbadete çok düşkün olan Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu), talebelerinin ve sevenlerinin ilmi yönden daima ileri derecede olmalarını ister, “soyumdan değil, yolumdan gelen benim evlatlarımdır” buyurmuştur.
Ali Haydar Efendinin VEFATI
Müderrislik görevinden uzaklaştırıldıktan sonra, ömrünü dini yaymaya adayan Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) tasavvuf yolunda binlerce talebe yetiştirmiştir. 1 Ağustos 1960 yılında Hakkın rahmetine kavuşan Ali Haydar Efendi, (Kuddise sirrahu) vasiyeti üzerine Fatih Camii’ne defnedilmek istenir. Ancak yasal izin alınamadığı için bu mümkün olmaz.
Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) geçtiğimiz yüzyılda maneviyat dünyamıza iz bırakan çok kıymetli bir mütefekkirdir.Bu büyük İslam âlimi ve mutasavvıf, hizmetleri, ALLAH yolundaki büyük çabası, yetiştirmiş olduğu tasavvuf ehli binlerce mümin ile bugün tüm dünya Müslümanlarına güzel bir örnek olmuştur…

16 Mart 2016
7.401 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe